Merkez Kemeraltı Caddesi No: 22 Karaköy - ISTANBUL
+90 212 251 82 49 iletisim@yusufsertkaya.com.tr
IMG-LOGO
Anasayfa / YUSUF SERTKAYA KONUŞMASI 2

YUSUF SERTKAYA KONUŞMASI 2

KAPTAN YUSUF SERTKAYA,

DEĞİŞİM GRUBU MECLİS ÜYESİ,

SAYIN BAŞKAN, DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİ,

DOĞRUSUYLA-YANLIŞIYLA BİR SEÇİM SÜRECİNİ TAMAMLADIK, ODA ÜYELERİMİZİN VERMİŞ OLDUKLARI OYLARLA, ONLARIN TEMSİLCİLERİ OLARAK MECLİSDEKİ YERLERİMİZİ ALDIK. ÖNCELİKLE DENİZ TİCARET ODAMIZIN SEÇİM SONUCUNDA OLUŞAN MUHALEFETLİ DEMOKRETİK YAPISI SEKTÖRÜMÜZ İÇİN HAYIRLI OLSUN.

 

SAYIN BAŞKAN, DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİ,

DEMOKRASİ, SADECE PARLAMENTODAN, 4 YILDA BİR YAPILAN GENEL VE YEREL SEÇİMLERDEN İBARET BİR KAVRAM DEĞİLDİR. DEMOKRASİ, TOPLUMLARIN EN İNCE KILCAL DAMARLARINA KADAR YAYILAN, YAYILMASI GEREKEN BİR OLGUDUR. PEKİ, HANGİ YOLLARLA DEMOKRASİYİ TOPLUMA YAYACAĞIZ? İŞTE BURADA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI DEVREYE GİRİYOR. ÜLKEMİZ, AÇIKÇASI, YENİ YENİ “SİVİL TOPLUM” KAVRAMINI ÖĞRENMEYE BAŞLASA DA, KAVRAMIN KÖKENİ 18 YY. SONU AVRUPASINA KADAR DAYANIR. ŞU DA DENEBİLİR Kİ, AVRUPADA BUGÜN BİLDİĞİMİZ DEMOKRASİ BU KADAR ÖZÜMSENMİŞ, DÜNYANIN GERİ KALAN HER YERİNDE KENDİNE ÖRNEK EDİNİLME SEVİYESİNE GELMİŞSE BUNDA KUŞKUSUZ SİVİL TOPLUMUN DA PAYI VARDIR.

 

PEKİ, MADEM STK’LAR BU KADAR MÜHİM, DEMOKRASİNİN AYRILMAYACAK BİR PARÇASI İSE, STK’LARIN DA KENDİ İÇİNDE DEMOKRATİK BİR YAPIYA SAHİP OLMASI GEREKMEZ Mİ? BUNUN CEVABI ELBETTE Kİ EVET OLMALIDIR VE OLACAKTIR DA. LÂKİN AZ ÖNCE DE BELİRTTİĞİM GİBİ ÜLKEMİZ HENÜZ STK KAVRAMINA TAMAMEN ALIŞIK OLMADIĞINDAN, ÜLKEMİZDE BULUNAN BAZI STK’LAR TAM ANLAMIYLA KENDİ İÇİNDE DEMOKRATİKLEŞMİŞ DEĞİLDİR. BU AÇIDAN ÜLKEMİZDE HEPİMİZİN DE BİLDİĞİ ÇOK CİDDİ SIKINTILAR VARDIR.

 

STK’LAR DA KESİNLİKLE MONOLİTİK DEĞİL, ÇOK SESLİ, MUHALEFETİN DE EN AZ İKTİDAR KADAR ÖNEMLİ VE SÖZ SAHİBİ OLMASI GEREKEN KURUMLAR OLMALIDIR, Kİ BÖYLECE TOPLUMSAL ANLAMDA DEMOKRASİ İÇSELLEŞSİN, STK’LAR DA ASIL AMAÇLARI OLAN DEMOKRASİNİN TOPLUMSALLAŞTIRILMASI KONUSUNDA DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDE OLDUĞU GİBİ TÜRKİYE’DE DE ÖNCÜ KONUMA GEÇSİN.

 

DENİZ TİCARET ODAMIZIN ÖNCEKİ YÖNETİMLERİNDE OLDUĞU GİBİ HER YÖNETİM BİÇİMİNDE İKTİDAR VARDIR. İKTİDARLARIN OLMASI O YÖNETİMİN DEMOKRATİK OLDUĞUNU GÖSTERMEZ, YÖNETİMİ DEMOKRATİK YAPAN MUHALEFETTİR, MUHALEFET YOKSA O YÖNETİMİN DEMOKRATİK OLDUĞU SÖYLENEMEZ. BU SEÇİM SÜRECİ SONUNDA MECLİSİMİZ İLK DEFA ÇOK SESLİ BİR YAPI KAZANDI, BU GÜNDEN İTİBAREN MECLİSİMİZDE MUHALEFET VAR, DEMOKRASİ VAR DENİZCİLİK SEKTÖRÜNE BİR KEZ DAHA HAYIRLI OLSUN.

 

SAYIN BAŞKAN, DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİ,

MECLİSİMİZİN GÖREVE BAŞLADIĞI BU İLK GÜNLERDE BAZI TESPİTLERİ YAPMAYI MECLİSİMİZİN MÜTEAKİP ÇALIŞMALARINDA DAİMA GÖZ ÖNÜNE ALINMASI AÇISINDAN ÖNEMSİYORUM. SEÇİM SONUCUNDA SEÇİME KATILAN ÜYELERİMİZİN % 44’Ü; ODAMIZIN MEVCUT YÖNETİM BİÇİMİNE HAYIR DEMİŞ, SEKTÖRÜN SORUNLARININ BU MONOLOG YAPIYLA ÇÖZÜLEMEYECEĞİNE DAİR İRADE BEYAN ETMİŞ, ODA KAYNAKLARININ BAZI KİŞİSEL KEFALETLERLE, KONTROLSÜZ VE KEYFİ KULLANIMINA SINIRLAMA GETİRİLMESİNİ İSTEMİŞTİR.

 

SAYIN BAŞKAN, DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİ,

DEMOKRATİK YÖNETİMLERDE MUHALEFETİN, İKTİDARIN KONTROLSÜZ GÜÇ KULLANIMINI ELEŞTİRİLİREYLE SINIRLAMA VE ALTERNATİFLER ÖNERME GÖREVLERİ VARDIR. MECLİSİMİZDE BU GÜNDEN İTİBAREN SÜREKLİLİĞİ OLAN, YÖNETİME ALTERNATİF OLAN, KONTROL EDEN VE REKABETÇİ YAPICI MUHALEFET OLACAĞIZ VE DTO’DA ÇOK SESLİLİĞİN, DEMOKRASİNİN SESİ OLACAĞIZ.

 

SAYIN BAŞKAN, DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİ,

SEÇİM ÇALIŞMALARIMIZ SÜRESİNCE HEPİMİZİN YAPTIĞI GİBİ, AİT OLDUĞUM MESLEK GRUPLARININ SORUNLARINI DİNLEDİK, ONLARA SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN SÖZ VERDİK, VEKALET İSTEDİK, BİZLERE GÜVENİP KENDİLERİNİ TEMSİLEN MECLİS ÜYESİ OLARAK SEÇTİLER. BEN YUSUF SERTAYA OLARAK ; BU GÜNDEN İTİBAREN SEÇİME KATILAN ÜYLERİN % 44’ÜNÜN OYUNU ALMIŞ DEĞİŞİM GRUBUNUN BİR ÜYESİ OLARAK, MECLİS FAALİYETLERİNDE ŞAHSİ DEĞİL MESLEK GRUBUMU TEMSİLEN HAREKET EDECEĞİM, BU ÇATI ALTINDA ONLARIN SÖZCÜSÜ OLURKEN HAK VE MENFAATLERİNİ KORUYACAĞIM.

 

BİLİNDİĞİ GİBİ SEÇİLDİĞİM MESLEK GRUBUNUN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ DENİZCİLİK EĞİTİM KURUMLARI OLUŞTURMAKTADIR. DİĞER TARAFTAN MESLEKİ GEÇMİŞİMİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNDE ÇOK SEVDİĞİM DENİZCİLİK EĞİTİMİ ALANINDA FAALİYET GÖSTERDİM VE HALEN GÖSTERMEKTEYİM, İHTİSASLARIMDAN BİRİ DE DENİZCİLİK EĞİTİMİDİR. ÖNCEKİ YÖNETİMİN EN ÖNEMLİ PROJESİ OLAN VE ODA GELİRLERİNİN HEMEN HEMEN TAMAMINA YAKINININ AKTARILDIĞI PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ BENİM İHTİSAS ALANIM İÇİNDEDİR. BU NOKTADAN HAREKETLE, EN KISA ZAMANDA ODAMIZ KAYNAĞININ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜN AKTARILDIĞI PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİNİN, KİŞİSEL KEFALETTEN ÇIKARILARAK ODANIN PROJESİ OLMASI AMACIYLA; OLUŞTURULACAK ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN BU PROJENİN TAKİBİ VE İNCELENMESİ YENİ YÖNETİMİN ÖNCELİKLİ GÖREVİ OLMALIDIR.

 

SAYIN BAŞKAN, DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİ,

SÖZLERİME SON VERİRKEN, YÖNETİM OLARAK SÎZLERE TAVSİYEM, MECLİSDEKİ SAYISAL ÜSTÜNLÜĞÜNÜZE DEĞİL, SEÇME HAKKINI KULLANAN ÜYELERİMİZİN % 44’ÜNÜN SİZE HAYIR DEDİĞİ VE DEĞİŞİM BEKLEDİĞİ YÖNÜNDEKİ SANDIĞA YANSIYAN BEYANINI DİKKATE ALMANIZDIR. ÜYELERİMİZİN VE ÜLKEMİZİN KIT KAYNAKLARINDAN TASARRUF EDEREK ODANIN KULLANIMINA VERİLEN BİR KURUŞUNU DAHİ HEBA ETMEYİN , HER KONUDA ŞEFFAF OLUN. MALİYET-ETKİNLİK HESABI YAPMADAN, GERÇEKÇİ VE KABUL EDİLEBİLİR GEREKÇELERE DAYANMADAN MECLİSE GETİRECEĞİNİZ TÜM TEKLİFLERİNİZİN KARŞISINDA OLMAMIZ, SİZE HAYIR DİYEN % 44’LÜK ÜYEMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜN GEREĞİDİR.

 

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELER İÇİNDE HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.