Merkez Kemeraltı Caddesi No: 22 Karaköy - ISTANBUL
+90 212 251 82 49 iletisim@yusufsertkaya.com.tr
IMG-LOGO
Anasayfa / İSTİHDAM SEFERBİRLİĞİ GÖRÜŞ

İSTİHDAM SEFERBİRLİĞİ GÖRÜŞ

KAPTAN YUSUF SERTKAYA,
44.EĞİTİM MESLEK KOMİTESİ BAŞKANI

SAYIN MÜSTEŞARIM, GENEL MÜDÜRÜM, SAYIN Y.K BAŞKAN İM VE DENİZ TİCARET ODAMIZIN DEĞERLİ ÜYELERİ, KONUŞMAMA BAŞLAMADAN ÖNCE HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

 

ÖNCELİKLE
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİ ŞAHSEN VE FİRMA OLARAK GÖNÜLDEN DESTEKLEDİĞİMİZİ BELİRTMEK İSTİYORUM.
DESTEKLEMENİNDE ÖTESİNDE, BU GÜN SİZLERE SOMUT OLARAK, RAKAMLALARLA 10 BİNE YAKIN GENCİMİZE DENİZDE İSTİHDAM SAĞLAYACAK BİR PROJEDEN BAHSEDECEĞİM.
BU PROJE, ÇOK UZUN ZAMANDIR ÇÖZÜM BEKLEYEN VE GÜNCEL BİR SORUN OLAN, 3000 GT/ 3000 KWA GEMİ ADAMI İSTİHDAMI KONUSUDUR.


DEĞERLİ KATILIMCILAR
ÖNCELİKLE BU GÜN DÜNYADA 30 BİNİN ÜZERİNDE ZABİT AÇIĞI VARDIR. ÜLKE OLARAK AMACIMIZ, BU AÇIĞIN DOLDURULMASINDA EN BÜYÜK PAYI ALMAK OLMALIDIR.

 

İDAREMİZ VERİLERİNE GÖRE:
GÜVERTEDE 1005 ADET KAPTAN,
1479 ADET I.ZABİT
VE 3350 ADET VARDİYA ZABİTİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 5827 ZABİT VARDIR.
AYNI ŞEKİLDE MAKİNADA 1116 BAŞMAKİNİST, 987 II.MAKİNİST VE 2834 MAKİNE ZABİTİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 4937 MAKİNE ZABİTİ MEVCUTTUR.

 

KÜÇÜK TONAJ YANİ KOSTER OLARAK KABUL EDİLEN GEMİLERİN SAYISI İSE TÜRK BAYRAKLI OLANLAR İÇİN 300 CİVARINDADIR. BU GEMİLERİN ZABİT SAYILARI DA MK+GV ORTALAMA 6 ZABİT BULUNDURDUKLARINI KABUL EDERSEK TOPLAMDA 1800 ZABİT İÇİN İŞ İMKANİ MÜMKÜNDÜR. OYSA YAKLAŞIK 10000 ZABİT POTANSİYELİ OLAN İNSAN KAYNAĞIMIZIN %80 GİBİ BİR ORANI ÇALIŞACAK GEMİ BULAMAMAKTADIR. AYRICA BU ORAN HER SENE ARTMAKTADIR. ANCAK BU ZABİTLER İSTEDİKLERİ İŞLERE GİREMEMEKTE HATTA STAJ BİLE YAPAMAMAKTADIR. DOLAYISIYLA YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ HEBA OLUP GİTMEKTEDİR.
ÜLKEMİZİN MADDİ KAYBI İSE YILLIK YAKLAŞIK İKYÜZ ELLİ- ÜÇYÜZ MİLYON DOLAR (250-300,000,000,USD) CİVARINDADIR.


BU KAYNAKLARI EKONOMİYE KAZANDIRMAK ZORUNDAYIZ. İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE SEKTÖR OLARAK KATKI SAĞLAMAMIZ ŞARTTIR.
EN PRATİK VE ULUSLARARASI STANDARTLARA VE STCW YE DE UYGUN ÇÖZÜM, MAKİNE VE VARDİYA ZABİTLERİNDE 3000 GT VE 3000 KWA SINIRLAMASININ KALDIRILMASIDIR. TEKRAR EDİYORUM BU ÇÖZÜM ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE UYGUNDUR..

 

KISACA AÇIKLAYACAK OLURSAK;


3000 GT/3000 KVA YETRELİLİKLE MEZUN OLAN ZABİTLERİN UZAKYOLDA ÇALIŞAN HER BAYRAKLI GEMİDE STAJYER OLARAK KABUL EDİLMESİ VE SONRASINDA DA 4, 3. KAPTAN/4,3. MÜHENDİS OLARAK İSTİHDAMINA MÜSAADE EDİLMESİ YOLUNUN AÇILMASI GEREKLİDİR. BU ZABİTLERİN DAHA SONRAKİ KARİYER YÜKSELİŞLERİ YİNE İDARENİN HİZMET SÜRELERİ VE YETERLİLİK SINAVLARI İLE DÜZENLENEBİLİR.


YAPILACAK BU DÜZENLEME İLE;


– GÜNÜMÜZDE SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİSİ OLAN UZAKYOL 3. KAPTAN VEYA 3. MÜHENDİS BULUNAMAMASI SORUNU ÇÖZÜLECEK
– İŞ BULAMAYAN YAKIN YOL YETERLİLİĞİNE SAHİP ZABİTLERE TÜRK VE YABANCI BAYRAKLI GEMİLERDE İŞ İMKANI SAĞLANACAK,
– EĞİTİMDE KALİTENİN ARTIŞI İLE DAHA KALİFİYE VE DÜNYADA ARANAN ZABİTLERİN YETİŞMESİ SAĞLANACAK
– ÜLKEMİZİN İNSANI YİNE ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞACAK, ÖZ KAYNAKLARIMIZ DEĞERLENMİŞ OLACAKTIR.
İDAREMİZİN BU KONUDA GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPMASI DURUMUNDA, İŞKUR’A BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN EKOL İNSAN KAYNAKLARI FİRMAMIZ 1276 ZABİTİ HEMEN YARIN İSTİHDAMA KATMAYA HAZIRDIR. AKSİ TAKTİRDE BU BOŞLUK YABANCI GEMİADAMLARIYLA KARŞILANMAYA DEVAM EDİLECEKTİR.
HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.